Amintiri din comunism. Viața cotidiană din Satu Mare/A kommunizmus emlékei. Mindennapi élet Szatmárnémetiben

Deși au trecut mai bine de 30 de ani de la prăbușirea comunismului în Europa, mulți dintre noi au rămas cu amintiri, mai mult sau mai puțin plăcute, din această perioadă. Noi dorim să vă propunem un exercițiu de imaginație, mai ales pentru cei născuți după 1989, dar și o aducere aminte pentru cei care au trăit în „epoca de aur”.

În acest sens, în urmă cu două luni, am demarat o campanie de atragere a publicului sătmărean pentru a dona obiecte deținute din perioada regimului comunist. Spre bucuria noastră răspunsul a fost peste așteptările prognozate de noi, motiv pentru care dorim să le mulțumim încă o dată! Așadar, din donațiile primite, am organizat o expoziție în care să se reflecte viața cotidiană a anilor `70-`80.

Vă mai amintiți mobila, televizoarele alb-negru cu lămpi, aparatele de radio, magnetofoanele, pickup-urile, discurile de vinil, frigiderul Fram, mașina de spălat Albalux, bibelourile celebre ale epocii (peștele de pe televizor, căluțul, balerina ş.a.), sticlele de lapte, pachetele de țigări, sticla de Pepsi Cola, aspiratoarele, jucăriile sau obiectele casnice ale acelor ani? Dar de statul la cozi, întunericul și frigul? Toate acestea pot părea astăzi un subiect de documentar tip „survivor”, însă peste toate acestea am reușit să trecem,dar nu trebuie să lăsăm uitării aceste amintiri.

Din aceste considerente, vă invităm să vizitați o altfel de expoziție dedicată perioadei comuniste, fără propagandă sau aparat de partid, fără conducători, ci doar despre oamenii de rând șidespre cum trăiau ei în acei ani. Am încercat să reconstituim pentru dumneavoastră un interior de apartament din acea perioadă (o sufragerie și o bucătărie) în care sunt expuse mai multe obiecte specifice anilor `70-`80.

Pentru cei interesați, mai ales pentru cei tineri, am pregătit șiproiecții interesante și atractive referitoare la această temă.

Expoziția va fi deschisă publicului, cu respectarea normelor de siguranță în vigoare, începând cu data de 15 aprilie, ora 14, la sediul Muzeului Județean Satu Mare de pe B-dul Vasile Lucaciu nr. 21.

Vă așteptăm!

Több mint 30 év telt el az kommunizmus európai összeomlása óta.  Azok emlékezetében, akik ebben a korszakban éltek vegyes érzelmek kavarognak, egyesek nosztalgikus, míg mások vegyes érzelmekkel gondolnak vissza erre az időszakra. A Szatmár Megyei Múzeum egy „időutazásra” hív minden érdeklődőt és különösen várja az 1989 után születetteket, hogy a kiállítás révén betekinthessenek az „aranykor” mindennapjaiba.

Az idei év első felében a múzeum egy jelentős gyűjtőakciót indított, felhívva a szatmári lakosság figyelmét arra, hogy szeretettel fogadunk adományként minden, a kommunista korszakból megmaradt tárgyat, korabeli emléket. Felhívásunkra az érdeklődés és a jelentkezők száma messzemenőleg túlszárnyalta elvárásainkat és ezt a lelkesedést ezúton is szeretnénk mindenkinek megköszönni. A beérkezett adományokból kiállítást rendeztünk, mely a ’70-es és ’80-as évek mindennapjaiba kalauzolja a látogatókat.

Emlékeznek még, a régi bútorokra, a fekete-fehér lámpás televíziókészülékekre, rádiókra, magnetofonokra, lemezlejátszókra, bakelitlemezekre, a Fram hűtőszekrényre, az Albalux mosógépre, a korszakot meghatározó „csecsebecsékre” (üveghal a tv tetején, a lovacska, balerina stb.), a tejesüvegekre, a cigarettás dobozokra, Pepsi Cola üvegre, a régi porszívókra vagy a régi játékokra, illetve a korabeli háztartási készülékekre? Valamint emlékeznek még a sorban állásra, az áramszünetekre, illetve a hideg fűtőtestekre? Ezek a dolgok manapság már olyan hihetetlennek tűnnek és talán egy igazi „túlélő show” hatását keltik, de épp az említett dolgok miatt nem szabad megfeledkeznünk erről a korszakról.

A fenti tények ismeretében szeretettel hívunk és várunk minden érdeklődőt a kommunista időszak mindennapjainak szentelt kiállításunkra, amelyben nem a propagandát, a pártapparátust vagy a vezetőket kívánjuk bemutatni, hanem az államszocializmus éveiben élt hétköznapi emberek mindennapjait és életmódját.

A kiállításban egy korabeli lakásbelsőt (nappali és konyha) rendeztünk be, ahol a ’70-es és ’80-as években használt korabeli tárgyakat mutatunk be.

Az érdeklődők, különösen a fiatal korosztály számára, érdekes dokumentumfilm jellegű vetítésekkel is készültünk erről a korszakról.

A beérkezett adományokból összeállított, A kommunizmus emlékei. Mindennapi élet Szatmárnémetiben” című kiállítás megnyitójára 2021. április 15-én fog sor kerülni a Szatmár Megyei Múzeum székhelyén, a Vasile Lucaciu sugárút 21. szám alatt, a jelenleg érvényben levő járványügyi intézkedésekkel és szabályok betartásával.

Szeretettel várunk minden érdeklődőt!