Expoziţie de artă plastică “Obiceiuri-Artişti-Şezătoare “

Obiceiuri
Artişti
Şezătoare

Muzeul Judeţean Satu Mare – Secţia de Artă, vă invită să participaţi la o “ şezătoare ”  de artă plastică (pictură, grafică, fotografie). Simezele muzeului sătmărean găzduiesc creaţile a 10 artişti membrii ai UAP din filialele din ţară – Victoria Galbenu Țăroi –Brașov, Sever Moldovan – Bistrița, Nyiri Zoltan – Satu Mare, Cristina Gloria Oprișa – Satu Mare, Adriana Popa Cănija – Deva, Angela Szabo – Oradea, Kalman Sztrharszky – Deva, Horia Trânc – Deva, Ioan Aron Țăroi – Brașov, Patricia S.Usztin –Timisoara. Lucrările sunt rezultatul impresiilor puternice în urma vizitei în Ţara Oaşului, materializate pe pănzâ sau hârtie în tabăra de creaţie de la Vetiş.Iată că nesecatul izvor al tradiţiilor Ţării Oaşului dă sens din nou creaţiei artistice într-o fericită simbioză de stiluri şi viziuni.

Vernisajul expoziţiei va avea loc marţi, 11 iunie 2019, ora 17.00, la Secţia de Artă a Muzeului Judeţean Satu Mare, Piaţa Libertăţii nr.21