Expoziţie de fotografii “Poveşti din Ţara Oaşului”- colecţia Ioniţă G. Andron

Muzeul Județean Satu Mare se alătură altor instituții de cultură din țară și vine în întâmpinarea iubitorilor de cultură, artă și tradiții, invitându-vă să explorați o nouă expoziție, a cărui vernisaj trebuia să se desfășoare în Mátészalka, Ungaria. Expoziția „Povești din Țara Oașului” este una realizată cu fotografii din colecția Ioniță G. Andron, colecție aflată în patrimoniul muzeului.

Ioniță George Andron este, indiscutabil, cel mai mare artist fotograf pe care Sătmarul l-a dat României. Născut la 20 aprilie 1917 în satul Racșa (județul Satu Mare), este fiul preotului greco-catolic Ioan Andron, originar din satul Pribileşti (Ţara Chioarului), și al învățătoarei Ghizela Andron, care a creat prima colecție de artă populară oșenească și i-a transmis fiului său această mare pasiune.

În perioada 1923-1927 a urmat cursurile Şcolii elementare din Racşa, iar apoi Liceul Mihai Eminescu” din Satu Mare (1927-1934). Este licențiat în Drept la Cernăuți şi Cluj (1935-1940) și Teologie greco-catolică la Cluj (1941-1944).

A început să facă fotografii începând din anul 1934 cu aparatul de fotografiat Voigtländer Bessa, pe film lat, primit de la tatăl său. La început și-a fotografiat colegii de liceu, familia dar mai ales ţăranii din Racşa şi alte sate oşeneşti.

Profundul ataşament pentru satul natal şi Ţara Oaşului şi conştientizarea faptului că aceşti ţărani perpetuează un mod de viaţă cu rădăcini multiseculare l-au făcut pe Ioniţă G. Andron să documenteze pe pelicula fotografică realităţile vieţii oşenilor. Din perioada 1934–1944 datează circa 5.000 de clişee, iar până la sfârşitul vieţii sale, în 1989, a făcut în jur de 100.000 de negative alb-negru, negative color şi diapozitive. Fotografiile lui reprezintă imagini cu satul Racşa, peisaje, arhitectură, lucrul pământului, creşterea oilor, obiceiuri din ciclul vieţii (nunta, înmormântarea), obiceiuri la sărbători religioase (Paştele, Crăciunul, Boboteaza), persoane de diferite vârste (mai ales bătrâni) în diverse ipostaze.

Ioniţă G. Andron a fost nu numai un fotograf ci şi un colecţionar pasionat, casa sa din Negreşti-Oaş adăpostind o colecţie etnografică şi de artă populară, un mic muzeu care a fost vizitat de mulţi călători prin Ţara Oaşului, printre care s-au numărat oameni de cultură şi ştiinţă din ţară şi străinătate.

A încetat din viață la 23 aprilie 1989 și este înmormântat alături de tatăl său în fața bisericii din Racșa.

A Szatmár Megyei Múzeum csatlakozik az ország más kulturális intézményeihez, üdvözölve a kultúra, a művészet és a hagyomány szerelmeseit, és meghívja Önt egy új kiállítás megtekintésére, amelynek megnyitójára Mátészalkán (Magyarország) kellett volna sor kerüljön.

A “Történetek az Avas vidékéről” című kiállítás anyaga a múzeum tulajdonában lévő Ioniță G. Andron gyűjteményében található fényképekből áll.

A több mint száz évvel ezelőtt született Ioniță George Andron kétségtelenül a legnagyobb fotóművész, akit Szatmár adott Romániának.

1917. április 20-án született a szatmár megyei Ráksán, a pribékfalvi származású Ioan Andron görögkatolikus lelkész és Ghizela Andron tanítónő gyermekeként. Édesanyja volt az, aki létrehozta az első avasi néprajzi gyűjteményt és ezt a szenvedélyt továbbadta fiának is.                1923 és 1927 között a ráksai elemi  iskolában tanult, majd a Szatmárnémeti “Mihai Eminescu” Középiskolában folytatta tanulmányait 1927 és 1934 között. Jogi tanulmányokat folytatott a csernovici és kolozsvári egyetemeken (1935-1940), valamint görögkatolikus teológiát végez Kolozsváron 1941-1944 között.

1934-től kezdett fényképezni az apjától kapott Voigtländer Bessa kamera segítségével. Kezdetben középiskolai kollégáit, a családját, de különösen a ráksai és egyéb avasi falvakban élő parasztokról készített fényképeket.

A szülőfalujához és az Avas vidékéhez való mély kötődése és annak  felismerése,  hogy ezek a parasztok évszázadok óta megtartották életmódjukat, arra ösztönözték Ioniţă G. Andront, hogy filmszalagra rögzítse a vasányok életét, mindennapjaik valóságát.

Az 1934 és 1944 közötti időszakból kb. 5000 fotónegatív származik, de élete során  körülbelül 100.000 fekete-fehér, valamint színes negatívot és diát készített.

Fényképei Ráksát, a ráksai tájat, a helyi építészetet, a földművelést, a juhtenyésztést, a szokásokat (esküvő, temetés), vallási ünnepeket (húsvét, karácsony, vízkereszt), különféle életkorú embereket (különösen időseket) ábrázolják.

Ioniţă G. Andron nem csak fényképész volt, hanem szenvedélyes gyűjtő is, avasfelsőfalui, kisebb múzemnak is tekinthető házában jelentős néprajzi és népművészeti gyűjtemény található, melyet sok, az Avas vidékét látogató hazai és külföldi utazó tekintett meg.

1. április 23-án hunyt el és édesapja mellé helyezték örök nyugalomra a ráksai templom előtti sírhantba.