Muzeul etnografic al Moţilor – Scărişoara Nouă

Scarisoara4Scărişoara Nouă se află la o distanţă de 5 km de Pişcolt, centru de comună. Muzeul Moţilor amenajată în localitate cuprinde două clădiri, una având expoziție etnografică iar alta de istorie. Între clădiri se află amplasat bustul lui Horea, realizat din bronz. Moţii din Munţii Apuseni, colonizaţi în aceste locuri în 1924, au păstrat multe dintre tradiții precum și dintre obiectele folosite în viaţa de zi cu zi, atât în gospodărie, cât şi la munca câmpului. În prima cameră a expoziţiei de etnografie este amenajat un interior ţărănesc. A doua cameră prezintă industria ceramică şi textilă, cu costume populare şi vase ceramice. A treia încăpere prezintă unelte agricole şi accesorii ale industriei ceramice. Ultima sală prezintă meşteşugurile cu uneltele folosite în cadrul ocupaţiilor țărăneşti. Scarisoara1Clădirea a doua cuprinde o expoziție care prezintă istoria locului și a regiunii de la descoperirile arheologice din vremea dacilor şi romanilor, până la martirii Horea, Cloşca şi Crişan sau Avram Iancu. Se prezintă piese originale, fotografii, documente şi lucrări de artă contemporană, realizate de artişti plastici şi artişti populari.