Bienala culturii evreieşti din România

afish dada (1)Ediţia I-a, Satu Mare 2016

În perioada 13-14 octombrie 2016 se va desfaşura la Satu Mare prima ediţie a unui eveniment ce şi-a propus să evidenţieze valoarea culturală diseminată de evreii născuţi sau stabiliţi vremelnic pe teritoriul României, contribuţia pe care aceştia au adus-o patrimoniului cultural universal.
Evenimentele organizate cu acest prilej vor fi deschise joi, 13 octombrie, când invitaţii vor participa la concertul simfonic al Filarmonicii Dinu Lipatti din Satu Mare, la al cărei pupitru se va afla dirijorul Ladislau Rooth, născut la Satu Mare în 1920 şi stabilit în Israel din 1960. Concertul face parte din programul Zilelor Muzicale Sătmărene. Tot în această zi, membrii Cenaclului Iosif Ahmed va prezenta un scurt program artistic evreiesc.

Vineri, 14 octombrie la ora 10.30, vor începe în sala mare a Muzeului Judeţean Satu Mare lucrările simpozionului “Evrei din Romania în patrimoniul cultural naţional şi internaţional ” – in honorem Dada 100. Simpozionul va avea o secţiune istorică şi una dedicată împlinirii a 100 de ani de la lansarea mişcării Dada, la care o contribuţie iportantă a avut un grup de tineri evrei plecaţi din România, în fruntea cărora era Tristan Tzara. Vor susţine prelegeri dr. Viorel Ciubotă, dr. Adriana Copaciu – Cluj Napoca, dr. Mihaela Grigorean, dr. Felicia Grigorescu, dr. Petrişor Militaru – Craiova, drd. Igor Mocanu – Bucureşti, drd. Felician Pop, scriitorul Petre Răileanu – Paris, dr. Lola Scripor. Între cele două secţiuni elevii Colegiului Naţional Mihai Eminescu vor prezenta propriul moment Dada.Echipa Multitouchcnme şi Atelierul transdisciplinar al Colegiului Naţional Mihai Eminescu Satu Mare este coordonată de prof.doctor Georgeta Cozma, având ca şi colaboratori pe prof. Gigelia Silaghi şi prof Marius Horşia. Momentul presupune un Performance de creating writing şi Jam Session.
La ora 15.30 se va lansa volumul “Dada în direct” al scriitorului Petre Răileanu, stabilit în Franţa de mai mulţi ani. Pentru prezentarea cărţii au fost invitaţi poetul Dan Mircea Cipariu şi profesorul Gheorghe Gheorghiade.
Un moment deosebit va avea loc de la ora 17.15 : Performance-ul “Eu sunt Voltaire” susţinut de dr. Mihai Zgondoiu, curator, visual artist & project coordinator împreună cu distinsul său invitat, poetul Dan Mircea Cipariu.
S-au implicat în buna desfăşurare a acestui eveniment alături de Muzeul Judeţean Satu Mare, Consiliul Judeţean Satu Mare, Filarmonica Dinu Lipatti, Colegiul Naţional Mihai Eminescu, Teatru de Nord Satu Mare, Fundaţia Iosif Ahmed.