Expoziție aniversară ” Micul prinț ” XXV

Expoziția – happening MICUL PRINȚ este un eveniment cultural ce reunește comunitatea artistică din județ, alături de alți artiști invitați. Participarea unor artiști care în timp au ajuns să vină de la distanțe din ce în ce mai mari, a țesut o rețea culturală în jurul Sătmarului. În plan citadin, evenimentul-happening Micul Prinț dă o nouă viață muzeului, transformându-l într-un adevărat hub cultural. Muzeul devine o platformă culturală, în care se întâlnesc spirite artistice din domenii și curente diferite.

Organizat de bine-cunoscuta artistă Cristina Gloria Oprișa, evenimentul  este  găzduit gratuit, la fel ca și în ultimii 25 de ani, în spațiile expoziționale ale  Muzeului de Artă. În acest an aniversar MUZEUL JUDEȚEAN SATU MARE a contribuit la tipărirea cataloagelor de expoziție (cu suma de 10.000 lei) și la finanțarea momentului artistic prezentat cu ocazia vernisajului.