History Escape Room

The first romanian escape room in a museum!

Primul joc de evadare din România într-un muzeu!

Románia első múzeumi szabadulószobája!

Pentru detalii, preț și rezervări, vezi pagina noastră oficială de Facebook mai jos!

www.fb.com/book/historyescaperoom – Book Now! Rezervă acum! Foglalj most!

RO: Evadați din Biroul Secretarului PCR pentru a evita tratamentul prietenos al ”băieților” de la securitate!
1974, Satu Mare. Clădirea Muzeului Județean a fost, în această perioadă, clădirea administrativă a Partidului Comunist Român, comitetul județean Satu Mare. Printr-o călătorie de timp te afli în biroul gol al secretarului PCR Iosif Uglar, ieșit în pauză de masă la Cantina Partidului din curte, pauză care durează de obicei cam o oră.
Misiunea echipei este să adunați cât mai multe informații cu putință, să obțineți documente compromițătoare care aduc la lumină secretele ferite ale partidului. Un lucru, însă nu a fost luat în calcul, ușa încăperii s-a închis peste voi, iar într-o oră, până la revenirea secretarului trebuie să ieșiți. Are obiceiul să bea o cafea adevărată din import. Siguri că nu vreți să ajungeți pe mâna lui!
HU: Szabaduljatok ki a kommunista párttitkár irodájából, mielőtt a szekuritáté kezei közé kerülnétek!
1974, Szatmárnémeti. A Megyei Múzeum ekkor a Román Kommunista Párt Szatmár Megyei bizottságának székhelye volt. Egy időutazás révén a megyei párttitkár, Uglár József üres irodájában álltok, aki az udvaron található Párt Kantinban ebédel, ami általában egy órát tart.
Célotok minél több kompromittáló dokumentumot, információt gyűjteni, amely a párt féltett titkaira derít fényt. Azonban egy dologgal nem számoltatok, az iroda ajtaja rátok zárult és kb. egy órán belül ki kell jutnotok. Ekkorra tér vissza a párttitkár, aki ebéd után megiszik egy jó import kávét! Biztosan nem akarjátok, hogy a kezére kerüljetek!
EN: Get out from the office room of the Communist Party’s secretary, otherwise enjoy the “warm” welcome of the secret police!
1974, Satu Mare. The building which now hosts the County Museum was the administrative building of the Romania Communist Party in Satu Mare. Through a time travel, you are now in the empty office of the party’s secretary, Iosif Uglar, who went out to have lunch in the canteen at the back of the courtyard. His lunch-break usually takes an hour.
The mission of your team is to gather as much information and documents as possible, which shed light on the precious secrets of the party. One fact was ignored, though. The door closes and you have to escape from the room within an hour. As the party secretary returns, he uses to drink an import coffee. Surely you do not want to fall into his hands!

Mulțumim echipelor care au acceptat această provocare / Köszönjük azoknak a csapatoknak, akik megmérkőztek ezzel a kihívással / Thank you to the teams, who responded to the challenge!