,, Învată și du mai departe” – Simpozion și expoziție de fotografie etnografică

,,Asociația rădăcinilor străbune” și ,,Centrul de Informare turistică” al bisericii din Călinești Căieni organizează în cadrul ,,Școlii rădăcinilor străbune”, simpozionul : ,, Învată și du mai departe” ediția a II-a,  care se va desfășura marți 8 septembrie 2020, începând cu ora 16.00 la biserica ,,Nașterii Maicii Domnului” din Călinești Căieni. Cu această ocazie va fi vernisată și o expoziție de fotografie etnografică. Vor fi expuse fotografii din colecțiile Muzeului Județean Satu Mare (Colecția Ioniță G. Andron) și ale Muzeului Maramureșean din Sighetu Marmației. Partenerii  în organizarea acestui eveniment sunt: Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale “Liviu Borlan”, Muzeul Județean Satu Mare, Eparhia Greco-Catolică de Maramureș, Parohia Greco-Catolică ”Sfântul Anton”, Călinești,  Muzeul Maramureșan, Sighetu Marmației și Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Baia Mare.