MIRROR – expoziție personală Szemak Zsuzsa/TÜKÖR – Szemák Zsuzsa kiállítása

Începând de miercuri 14 aprilie 2021, revine pe simezele Secției de Artă a Muzeului Județean Satu Mare cu o nouă expoziție personală, artista sătmăreană Szemak Zsuzsa. Absolventă a Liceului de Arte „Aurel Popp” din Satu Mare, apoi a Facultății de Arte a Universității din Oradea, artista este o prezență activă în viața culturală sătmăreană având de asemenea și nenumărate colaborări internaționale. Să mai amintim și faptul că se dedică profesiei de dascăl, fiind îndrumătoare pe tărâmul artelor a mai multor clase de elevi din oraș.

Ceea ce ne propune acum, după cum ne-a obișnuit în timp, este un glisaj pictură-grafică. Preocupată de sensibilitatea umană, de stările excepționale ale personajelor sale, într-o gamă cromatică restrânsă, de obicei în tonuri nu atât reci cât mai degrabă rafinate, artista și-a croit de la început un câmp de manifestare artistică personal pe care și-l consolidează în timp.

Vă invităm cu drag să descoperim împreună noua stare artistică a Zsuzsei Szemak !

Felicia Grigorescu, muzeograf MJSM

1. április 14-től a Művészeti Múzeumban a szatmári művésznő, Szemák Zsuzsa képzőművészeti kiállítása lesz megtekinthető. A művésznő a szatmári “Aurel Popp” Művészeti Líceumban kezdte tanulmányait, majd a Nagyváradi Egyetem Művészeti Karán diplomázott. Aktívan részt vesz a szatmári kulturális életében, számos nemzetközi felkérésnek is eleget tesz, valamint rajzot és festészetet tanít szatmárnémeti Gyermekek Palotájában.

Szeretettel várunk minden érdeklődőt, fedezzük fel együtt Szemák Zsuzsa új művészi stílusát!

Dr. Felicia Grigorescu, SZMM, muzeológus