Muzeul Judeţean Satu Mare participă la expoziţia „Mari fotografi din Transilvania, Secolele XIX-XX” – Sighişoara 2020

Expoziția temporară „Mari fotografi din Transilvania, Secolele XIX-XX”
24 ianuarie 2020
În cadrul manifestărilor cultural-educative organizate de Municipiul Sighișoara cu ocazia Zilei Unirii Principatelor Române, în data de 24 ianuarie a.c., începând cu ora 12.00, la Sala Sander va avea loc vernisajul expoziției „Mari fotografi din Transilvania, Secolele XIX-XX”.
Expoziția este realizată de Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureș în colaborare cu Muzeul de Istorie Sighişoara, Muzeul Naţional Brukenthal Sibiu, Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei Cluj-Napoca, Muzeul Național al Unirii Alba Iulia, Muzeul Casa Mureşenilor Braşov, Muzeul Judeţean Satu Mare și Muzeul Oraşului Oradea – Complex Cultural.
“La realizarea expoziției și-au adus contribuția dr. Nicolae Teşculă și Mihai Adonis (Muzeul de Istorie Sighişoara), Delia Voina (Muzeul Naţional Brukenthal Sibiu), dr. Melinda Mitu (Muzeul Naţional de Istorie a Transilvaniei Cluj-Napoca), Ionela Simona Mircea (Muzeul Național al Unirii Alba Iulia), Ovidiu Savu (Muzeul Casa Mureşenilor Braşov), dr. Daniela Bălu, Diana Kinces (Muzeul Județean Satu Mare), dr. Ioan Ciorba (Muzeul Oraşului Oradea – Complex Cultural) și dr. Marius Câmpeanu (Muzeul Județean de Istorie și Arheologie Maramureş)