Muzeul Județean Satu Mare se pregătește să își reînnoiască expozițiile de bază în care dorește să reconstruiască viața cotidiană din Satu Mare în perioada comunismului. Expoziția va reuni obiecte specifice din perioada 1945–1989. Pentru aceasta, persoanele care dețin bunuri de orice natură specifice perioadei comuniste, sunt invitați să contribuie la expoziție prin donarea de obiecte. Lista obiectelor de epocă poate include: sticle de lapte, pachete de țigări, ziare, reviste, steaguri, legitimații, distincții, premii sportive, uniforme (militare, școlare sau altele), piese de îmbrăcăminte, fotografii, bibelouri, bunuri electrocasnice (echipamente  radio-TV), piese de mobilier, jucării, etc.

Predarea obiectelor se face la sediul Muzeului Județean Satu Mare, (Bulevardul Vasile Lucaciu, nr. 21), ori prin ridicarea de la domiciliu până la data de 1 martie 2021. Pentru informații în legătură cu preluarea bunurilor vă rugăm să vă  adresați în prealabil, de luni până vineri între orele 8:00-15:00 la cordonatorul proiectului, dl. Claudiu Porumbăcean, la nr. de telefon: +0740218234.

Vă mulțumim pentru contribuțiile făcute și vă așteptăm să ne vizitați!

Poza: https://opiniabuzau.ro/wp-content/uploads/2019/12/comunism.jpg

A Szatmár Megyei Múzeum a megújuló alapkiállításában szeretné bemutatni a kommunizmus időszakának szatmári hétköznapjait. Ehhez kéri a szatmáriak segítségét: akinek ebből a periódusból (1945-1989) származó tárgya van, járuljon hozzá az alapkiállításhoz a múzeumnak tett adomány révén. A tárgyak között lehet: egykori tejesüveg, cigarettás doboz, újság, napilap, zászló, igazolványok, kitüntetések, sport díjak, egyenruhák (katonai, iskolai vagy más), ruházati cikkek, fotók, nippek, háztartási eszközök (rádió és tv készülék), bútordarabok, játékok vagy bármilyen más e korszakra jellemző tárgy.

A tárgyakat 2021. március 1-ig, a Szatmár Megyei Múzeum székhelyén (Vasile Lucaciu, 21-szám) lehet leadni, vagy lehetőség van a lakóhelyről való begyűjtésre is. Az ingóságok leadása előtt kérjük keresse részletekért a projekt koordinátorát, Claudiu Porumbăcean-t, hétköznapokon 8:00-15:00 óra között a +0740218234 telefonszámon.

Köszönjük a hozzájárulást és szeretettel várjuk Önöket a múzeum kiállításaira!

Felhasznált kép: https://opiniabuzau.ro/wp-content/uploads/2019/12/comunism.jpg