Revoluția din decembrie 1989 / Az 1989-es decemberi forradalom

În orașul Satu Mare, evenimentele revoluției din decembrie 1989 se pot împărți în două etape:

-Prima etapă se încadrează între 16-21 decembrie 1989 și se caracterizează prin pasivitate încremenită în calm. În această perioadă, asemănător celorlalte orașe mai mici ale Transilvaniei, nici în Satu Mare nu au avut loc evenimente de natură să prefigureze cele întâmplate mai târziu.

-A doua etapă s-a desfășurat în 22-23 decembrie 1989. Ea marchează, de fapt, evenimentele revoluționare propriu-zise care au avut loc sub forma demonstrațiilor populare succesive. Evenimentele s-au petrecut fără vărsare de sânge, sub controlul permanent al armatei.

În 22 decembrie, la orele prânzului, la București, Nicolae Ceaușescu a ieșit pe balconul clădirii Comitetului Central al Partidului Comunist și a încercat să vorbească mulțimii. După ce a fost fluierat, a părăsit sediul de partid cu un elicopter. Toate aceste evenimente au fost transmise de televiziune, știrea răspândindu-se repede în toată țara. În urma acestor evenimente, calmul aparent de până atunci a fost spulberat și în Satu Mare. Au început să sune clopotele și sirenele fabricilor, în timp ce muncitorii au ieșit pe străzi și s-au îndreptat spre centrul nou al orașului.

În dimineața de 23 decembrie a avut loc o nouă adunare generală, numită în acea perioadă „prima demonstrație liberă“. Asemănător zilei precedente, și această manifestație s-a desfășurat în mod pașnic, membrii Frontului Salvării Naționale adresându-se mulțimii.

După 22-23 decembrie, situația din oraș s-a schimbat complet. Oamenii au fost cuprinși de euforie, însă au început să apară și primele zvonuri îngrijorătoare. Pentru a liniști populația, Frontul Salvării Naționale a emis mai multe declarații oficiale în care au rugat cetățenii să nu dea crezare știrilor potrivit cărora „între rândurile apărării s-au strecurat inamici“.

În aceste zile conducerea efectivă a orașului și a județului a fost preluată de către armată. În ciuda liniștii aparente din localitate, administrația locală a dispărut complet, fapt indicat și de registrul consiliului local, potrivit căruia în perioada dintre 22 și 28 decembrie 1989 nu a fost înregistrat nici un document.

Szatmárnémetiben az 1989-es forradalom eseményeit, két főbb szakaszba oszthatjuk:

Az első felvonást a december 16-21 közötti események határozzák meg, ebben a fázisban lényegében passzivitás figyelhető meg a lakosság köreiben. Erdély több kisvárosához hasonlóan Szatmárnémetiben is békésen várták az események forgását az országban.

A második felvonást a december 22-23 eseményei határozzák majd meg városunkban. A tényleges forradalmi tettek és cselekvések, ebben a két létfontosságú napban nyilvánul meg Szatmáron, szerencsére vérrontás nélkül. A forradalmi tüntetők és a hadsereg képviselői is, higgadtak tudtak maradni, így komolyabb incidensek nem történtek, melyek erőszakba, akár halálos áldozatokba torkollottak, volna helyi szinten.

December 22-én a déli órákban, Nicolae Ceaușescu kudarcot valló beszéde után, helikopterbe szállt és elhagyta a párt székhelyét. Az eseményeket országszerte követni lehetett, a tv képernyőin keresztül. Ezen képsorok megzavarták a helyi békés „csendet” is, ezért Szatmáron is elkezdtek hangosan tüntetni, gyár szirénákat megszólaltatni és tömegek verődtek össze az utcákon, skandálva jelmondatokat, masírozva a város új központja felé.

December 23-a reggelén, egy újabb tömeg gyűlt össze az újközpontban, megtartva az „első szabad demonstrációt”. A tegnapi naphoz hasonlóan, ezt a napot is a Nemzeti Megmentési Front Tanácsa vezényelte le, ismét békésen viselkedett az összegyűlt tömeg a felszólalások alatt.

Városunk lakossága euforikus állapotban, volt december 22-23-án, azonban megjelentek az első rémhírek a forradalom kapcsolatosan, tudni lehetett az országban megtörtént atrocitásokról, valamint olyan pletykák keringtek a levegőben, hogy „a forradalmárok között, árulók és ellenséges betolakodók találhatóak”, ezért a Nemzeti Megmentési Front Tanácsa, több hivatalos felszólalásban is próbált nyugtatni a forradalmi tömegeket.

Ezekben a napokban, a hatalom elméleti, illetve gyakorlati vezetése a városnak és a megyének, szinte teljes mértékében a hadsereg kezeiben körvonalazódott. A látszólagos csend és békés események ellenére, a város adminisztrációja teljes mértékben felszívódott, a megyei tanács regiszterében, egy bejegyzés, sem született, december 22 és 28 között, ez is azt bizonyítja, hogy a régi vezetés a forradalom hallatán, azonnali menekülésbe kezdett.

Revoluția din decembrie 1989 / Az 1989-es decemberi forradalom, Colecția „Martin Sarca” a Muzeului Județean Satu Mare / A Szatmári Megyei Múzeum, Sarca Martin gyűjteménye.
Revoluția din decembrie 1989 / Az 1989-es decemberi forradalom, Colecția „Martin” Sarca a Muzeului Județean Satu Mare / A Szatmári Megyei Múzeum, Sarca Martin gyűjteménye.