SEMN FEREASTRĂ, ÎNSEMN FEREASTRĂ, ÎN SEMN FEREASTRĂ, FEREASTRĂ ÎNSEMN- SALON INTERNAȚIONAL DE ARTĂ PLASTICĂ

Aflat la a VII-a ediție, salonul Semn are ca temă FEREASTRA , acum într-o perioadă în care ferestrele noastre s-au închis dinspre în afară spre înlăuntru, iar răspunsurile noastre trebuie să capete o formă, ea poate să fie imaginea unei salvări. Aceasta este provocarea la care au răspuns peste 140 de artiști ai filialelor UAP din țară și diasporă, trimițând aproximativ 180 de lucrări în tehnici diferite: pictură, tapiserie, grafică, fotografie artistică, obiecte , sculptură. Având în vedere numărul mare de artiști ce au răspuns invitației – fapt care este foate îmbucurător pentru noi , fiind dovada notorietații dobândite – evenimentul este găzduit de Muzeul de Artă și Galeria de Artă, din Centrul Nou (grafica).

Vernisajul expoziției, care va avea loc marți 27 octombrie 2020, ora 16.00 în curtea Muzeului de Artă (Piața Libertății nr.21) – cu respectarea normelor de distanțare socială- se va deschide cu prezentarea volumului de alocuțiuni și eseuri de arte vizuale :Pictori și Amici a prof.dr. Alexandru Zotta Volumul reprezintă unul dintre ultimele tipărituri scoase de Editura Citadela, editură ce l-a avut ca păstor pe omul de cultură Aurel Pop, de curând plecat dintre noi. Un pios omagiu, o vie amintire, Aurel Pop.