Sesiune ştiinţifică: “Fluxurile Istoriei.Mişcările mărfurilor şi ale oamenilor, circulaţia socială a cunoştiinţelor “

Muzeul Judeţean Satu Mare, organizează în perioada 15-16 noiembrie 2019,

Sesiunea ştiinţifică internaţională:

Fluxurile Istoriei.
Mişcările mărfurilor şi ale oamenilor, circulaţia socială a cunoştiinţelor

Fluxurile comerciale au determinat profund istoria sătmărenilor, la nivelul oraşului şi al judeţului. Dezvoltarea acestor meleaguri a fost esenţial legată de marfa transportată pe Someş (sare, lemn), precum şi de infrastructura ce s-a creat din nevoia de administrare a mărfurilor sau de beneficiile ce le aducea vânzarea, prelucrarea şi utilizarea lor în activităţi conexe.

Evenimentul, al cărui organizator principal este domnul Dr. Liviu Marta, Managerul Muzeului Județean Satu Mare, găzduieșste istorici prestigioși din toată România, Satu Mare, Zalău, Cluj Napoca, Arad, Oradea, Timişoara, Târgu Mureş, dar şi din Ungaria, Debrecen, Nyíregyháza, Mátészalka, etc.

Deschiderea festivă va avea loc vineri 15 noiembrie 2019, ora 11.00, la sediul Muzeului Judeţean Satu Mare- B-dul Vasile Lucaciu nr. 21, iar începând cu ora 16.00, lucrările sesiunii se vor defăşura pe două secţiuni: Arheologie şi Istorie.