PENTRU PRIMA DATĂ ÎN ORAȘUL SATU MARE EXPOZIȚIA INTERNAȚIONALĂ : ”UNEXPECTED DALI” – “Surprinzătorul Dali”

ORGANIZATORI:

ART EXPO SIA ȘI MUZEUL JUDEȚEAN SATU MARE

Perioada: 16 AUGUST  – 10 OCTOMBRIE 2021

Locația: MUZEUL DE ARTĂ SATU MARE, P-ța Libertății 21

VERNISAJ –16 AUGUST,  ORA 17:00

 

După expozițiile de mare succes din Polonia, Lituania și România – cele 150 de lucrări din expoziția unică ”Surprinzătorul Dali” au ajuns și în județul Satu Mare, fiind expuse pentru prima oară la Muzeul Municipal din Carei – Castelul Károlyi, iar în perioada 16 august – 10 octombrie 2021  la Muzeul de Artă din Satu Mare.

Curatoriată de Chesauri Vasilii, Kesauri Aleksandre și dr. Daniela Bălu, expoziția este organizată de Art Expo SIA (Lituania) și Muzeul Județean Satu Mare.

Expoziția „Surprinzătorul Dali” este formată din lucrări ale Colecției particulare Kesauri, respectiv opere originale realizate de Salvador Dali, pe care artistul a ales să le imprime prin mai multe metode: litografii, serigrafii, ceramică, tapiserii, lucrări în bronz, argint, aur. Expoziția evidențiază aspecte importante ale operei marelui artist Salvador Dali, care a ales să recurgă la diferite metode de imprimare a creațiilor sale, tocmai pentru a oferi un acces mai larg de vizualizare a operelor sale. Chiar Dali afirma că  ales aceste metode și din considerente financiare: ”În fiecare dimineață după micul dejun îmi place să-mi încep ziua câștigând 20.000 de dolari”.

Scopul expoziției este acela de a ajuta publicul să înțeleagă modul în care Salvador Dali,  cel mai remarcabil reprezentant al suprarealismului în artă, își materializa viziunea excentrică și genială, redată printr-un limbaj artistic special, rămas în istoria artei sub denumirea de metoda ”paranoico-critică”,  modalitatea sa de gândire și de auto-realizare.

Pentru a înțelege opera lui Dali trebuie să știm că el a fost un artist intelectual. Grija lui principală a fost să prezinte subconștientul ascuns și sentimentele avute dincolo de ceea ce vedem. Enigma și misterul sunt cele care atrag privitorul și îl constrâng, oarecum,  să reflecte asupra întrebărilor fundamentale ale vieții. Creativitatea lui Dali este mai mult despre a „gândi”, „a imagina”, decât despre „a vedea”.

„Dacă o găsiți prea simplă, să îmi spuneți fără ezitări, aș fi fericit să o complic un pic …”, afirma Salvador Dali.

Expoziția ”Surprinzătorul Dali” este structurată în mai multe secțiuni tematice:

Secțiunea 1 – Portofoliul  „Meseriile omului”

  • Seria „Meseriile omului” este compusă din 11 subiecte, create de Salvador Dali în anii 1970-1971. Maestrul Dali nu a creat această serie pentru un comanditar, astfel că spiritul și creativitatea sa multifațetată nu a fost limitată de nicio direcție predeterminată. El a folosit simboluri și culori cu scopul concret de a înfățișa un spațiu rural familiar artistului. Prin urmare, acest mediu este mai puțin cunoscut publicului larg, care nu e apropiat de topografia particulară a locului. Mai târziu, în 1979, seria „Meseriile omului” a fost autorizată pentru ca toate cele 11 lucrări originale să poată fi folosite pentru serigrafie în aur și argint. Însă numai cele din argint au fost realizate, dar și acestea doar parțial.

Secțiunea 2 – Portofoliul „Iubirile Cassandrei

  • În anul 1967 Dali a fost însărcinat de editorul Pierre Argillet să creeze o serie de gravuri pentru a ilustra poemele lui Pierre de Ronsard. Pentru Dali, imaginile de vis descoperite în poezia lui Ronsard i-au deschis calea exprimării ideilor sale izvorâte din subconștient, prin lucrări cu teme precum iubirea, moartea, trecerea timpului și ciclul naturii. Fiecare gravură este semnată de Dali prin timbru sec.

Secțiunea 3 – Portofoliul „Tricornul”

Salvador Dali a creat în anul 1959 o serie de 20 de litografii magnifice bazate pe romanul și baletul ”Tricornul”, fiind inspirat de povestea lui Pedro Antonio de Alarcon, ”Un sombrero în trei colțuri – Tricornul”. Litografiile sunt realizate într-un mod care necesită tipărirea individuală a fiecărei culori, ceea ce conferă o claritate perfectă a culorilor.

Secțiunea 4 – Alte lucrări originale ale lui Salvador Dali

Expoziția prezintă și diferite alte lucrări originale ale lui Salvador Dali: tapiserii, serigrafie pe mătase, litografii, cărți poștale concepute de maestru sau chiar lucrări originale precum ”Mozaicul circular”, pe care l-a creat special pentru Ediția Springbok din New York. De asemenea, sunt prezentate portofolii și serii ale lucrărilor originale ale lui Salvador Dali: „Bătrânul și marea”; „Omagiu lui Meissonier”; „Calendarul de perete 1956, pentru Hans E. Bahr” sau „Calendarul de perete 1965, pentru Manifattura Ceramica Pozzi”.

  • Alături de textele și etichetele explicative, vizitatorii vor beneficia de Ghidul audio inovativ special gândit pentru siguranța lor, în condițiile  pandemiei Vizitatorii sunt rugați să utilizeze căștile telefoanelor personale. 
  • FOTOGRAFIEREA LUCRĂRILOR ȘI A EXPOZIȚIEI ESTE STRICT INTERZISĂ!
  • PROGRAM DE VIZITARE:

Marți – până duminică inclusiv – orele 09:00 – 17:00

 Programări la telefon: 0261.711076; 0261.737526

SIA Art Expo

http://exhibitionsof.art

Muzeul Județean Satu Mare

www.muzeusm.ro

Dali-művek először Szatmárnémetiben

Nemzetközi kiállítás

 

“Meghökkentő Dali”

  1. augusztus 16. – október 10.

Kiállításmegnyitó: augusztus 16., 17:00 óra

Művészeti Múzeum

Szabadság tér 21. szám

A külföldi (Lengyelország, Litvánia) és belföldi (Arad, Buzău, Nagykároly) sikerek után a Művészeti Múzeumba érkezik a “Meghökkentő Dali” című kiállítás, amely a híres művész eredeti munkáit mutatja be. A művész 150 műalkotását bemutató tárlat 2021. augusztus 16. – október 10. között látogatható.

    A tárlat kurátora dr. Bălu Daniela, Chesauri Vasilii és Kesauri Aleksandre, a kiállítás a Szatmár Megyei Múzeum, az Art Expo SIA (Lettország), valamint a Kesauri Gyűjtemény együttműködésében jött létre.

A Kesauri-gyűjtemény részét képező eredeti litográfiákat, kerámiákat, bronzból, ezüstből és aranyból készült műalkotásokat bemutató kiállításon korunk egyik legnagyobb szürrealista művészének, Salvador Dalinak az alkotásai tekinthetőek meg.

A megfoghatatlan nyilvánul meg festői nyelvezetében, rávilágítva sajátos látásmódjára és érzékenységére. Képei a láthatón túli kimondhatatlant próbálják felidézni.

Ahhoz, hogy megértsük Salvador Dalit, fontos kiemelni azt, hogy ő egy intellektuális művész volt. Festészetének létjogosultságát elméletei és ötletei adják. Állandó törekvése volt a rejtett tudatalatti és a látható dolgokon túli érzelemvilág megjelenítése.             A rejtvények és rejtélyek világa arra készteti nézőit, hogy elgondolkodjanak az élet alapvető kérdésein. Dali kreativitása a „gondolkodni”, „képzelni” irányába vezet, mellőzve a „látni” fizikai valóságát.

Napjainkban Salvador Dalit tartják a szürrealizmus legfontosabb képviselőjének. Gondolkodásmódjának és festői önmegvalósításának alapjává válik az alkalmazott paranoia-kritika módszere. „Imperialista haraggal akarom megvalósítani a pontos képeit a konkrét irracionalitásnak, ezek az ambícióim a vizuális kifejezésben.” (S. Dali). Nagyon szerette magyarázni a munkáját…de nem részletesen… „Ha túl egyszerűnek tűnik, ne habozzon, mondja el, szívesen bonyolítok rajta kicsit…”

Mint minden zseni művészete, a Dalié is hangsúlyosabbá vált napjainkban. A következő gondolata – „Azt hiszem, hogy most a középkorban vagyunk, de eljön majd a Reneszánsz” – egyre aktuálisabb a jelenleg is növekvő spiritualitás hiányában és a modern kori ember személytelenné válásában. Dali azt írta: „Leonardo da Vincivel évszázadokon átnyúlva kommunikálunk”. Művészetén keresztül nekünk is kommunikációra kellene törekednünk kortársainkkal és meg kellene próbáljuk a világot egy jobb helyé tenni.

A kiállítás több tematikus részből áll

1. rész – „Mesterségek” sorozat

Ezt a sorozatot 1970-71. között festette Salvador Dali, mely 11 témából áll. Ezek a munkák nem megrendelésre készültek, nem szorították keretek közé, érezhető rajtuk a festőzseni kreativitásának és szellemének szabad kibontakozása. Színhasználata és szimbolikája visszautal a számára ismert vidékekre, így ezek pontos jelentéseket hordoznak. Azoknak a szemlélőknek, akik nem otthonosak ezeken a vidékeken, kevésbé sokatmondóak. 1979-ben engedélyezték a „Mesterségek” sorozat arany és ezüst szeriográfiáinak (szitanyomatok) elkészítését. Végül csak az ezüst munkák készültek, ezek is csak részben.

  1. rész – „Cassandra szerelmei” sorozat

1967-ben Pierre Argillet bízta meg Dalit egy rézkarc sorozat elkészítésével Ronsard verseinek illusztrálásaként. Dali számára új utat nyitottak a Ronsard költészetében található álomszerű képek, a fantázia és a tudatalatti eszméit fejezte ki olyan témák révén, mint a szerelem, a halál, az idő múlása és a természet körforgása. Dali minden rézkarcot vakbélyegzővel látott el.

3. rész – A „Háromszögletű kalap” sorozat

Dali 1959-ben alkotta meg ezt a 20 litográfiát tartalmazó sorozatot, melynek alapjául „A háromszögletű kalap” balettművet és regényt használta fel. Ahhoz, hogy a litográfiák színei kiemelkedőek legyenek, minden egyes színt külön kellett nyomtatni. A sorozat minden darabja kreativitásának új csúcsa.

4. rész – Salvador Dali egyéb eredeti munkái

A kiállításon Dali különböző eredeti alkotásait tekinthetjük meg kárpitok, selyem szeriográfiák (szitanyomatok), litográfiák formájában, de megtalálhatóak a mester által tervezett képeslapok vagy akár a körkörös puzzle is, amelyet kifejezetten a New York-i Springbok Edition számára készített. Hasonlóképpen, Dali eredeti műveinek tárcáit és sorozatait mutatják be a következő kiadványok: „Az öreg halász és a tenger”, „Hommage a Meissonier”, „Falinaptár 1956 Hans E. Bahr számára”, „Falinaptár 1965 Manifattura Ceramica Pozzi számára”.

  • A koronavírus terjedésének megelőzése érdekében a kiállítás a teljes biztonságot nyújtó, hangos vezetővel (audio guide) van ellátva.
  • A műalkotások és a kiállítás fotózása szigorúan tilos!
  • Nyitvatartás: kedd – vasárnap – 09:00 – 17:00
  • Időpontkérés a következő telefonszámokon: 0261.711076; 0261.737526

SIA Art Expo

http://exhibitionsof.art

Szatmár Megyei Múzeum

www.muzeusm.ro

Lasă un răspuns