Reconstituirea memoriei sătmărene.130 de ani de viață muzeală sătmăreană – Instantanee

Cu ocazia Zilei Internaționale a Muzeelor, la Muzeul Județean Satu Mare a avut loc un eveniment de excepție, lansarea cărții Reconstituirea memoriei sătmărene. 130 de ani de viață muzeală sătmăreană, autori: dr. Daniela Bălu și Diana Kinces.

Evenimentul a fost onorat de un public numeros, cu participarea domnului Prefect dr. Radu Roca; dl. Beseni Cristian Valer, vicepreședintele Consiliului Județean Satu Mare; dl. Radu Iancu, directorul de cancelarie al Instituției Prefectului; dl. Zamfir Danciu, directorul Direcției Județene pentru Cultură Satu Mare; primari, viceprimari, directori de instituții, cadre didactice, specialiști din muzee și Arhivele Naționale, preoți, reprezentanți ai Asociațiilor culturale, foști și actuali angajați ai muzeului, sponsori, parteneri și prietenii celor două autoare.

Cartea a fost prezentată de două distinse doamne, cu o reputație profesională prodigioasă și prestigioasă, doamna dr. Doina Ișfanoni, expert patrimoniu cultural, istoric de artă, cercetător etnolog și de doamna dr. Marta Cordea, expert carte veche și bibliofilie.

În deschiderea evenimentului a luat cuvântul managerul Muzeului Județean Satu Mare, domnul dr. Liviu Marta. De asemenea, doamna dr. Daniela Bălu, director, și doamna Diana Kinces, conservator patrimoniu cultural, au vorbit despre cercetarea și documentarea realizată pe parcursul mai multor ani, în vederea publicării cărții, mulțumind tuturor celor ce l-au fost alături.

În memoria foștilor angajați ai muzeului, plecați spre veșnicie, s-a păstrat un moment de reculegere.

Tuturor participanților le-a fost dăruită o carte, atmosfera fiind dominată de emoție, prietenie, flori și lacrimi…

Un moment artistic a fost susținut de către 3 tinere talentate, laureate la diverse concursuri naționale și internaționale de muzică: Maia Simuțiu, Nicola Pașcalău, Rebecca Dobie, coordonate de doamna prof. Pap Beáta și domnul  Pap Răzvan, de la Creative Art Studio Satu Mare.

Mulțumim sponsorilor: Hotel Aurora (dl. Gheorghe Darida); restaurantul Tei (dl. Mircea Dobra); Mike Company SRL (d-nei Carmen Mike), dar și sponsorilor care au dorit să-și păstreze anonimatul.

Istoria muzeului de istorie…continuă…!

Recunoștință și gratitudine celor ce au creat-o!

LA MULȚI ANI, MUZEULUI SĂTMĂREAN!

LA MULȚI ANI, DRAGI COLEGI.