Vernisajul expoziției “Sinopsis – Artiștii Școlii Băimărene în colecția Muzeului Sătmărean”

Venind în completarea evenimentului „Rugăciune pentru Satu Mare” desfășurat la Casa Meșteșugarilor, a fost vernisată expoziția de pictură  “Sinopsis – Artiștii Școlii Băimărene în colecția Muzeului Sătmărean”. Ferenczy Károly, Mikola András, Tóth Gyula, Litteczky Endre, Jándi Dávid, Mándy Laura, sunt doar câțiva dintre artiștii prezenți în această expoziție, lucrările lor deosebite adăugând valoare manifestării. Cu această expoziție, Muzeul Județean Satu Mare a contribuit la promovarea patrimoniului cultural, în contextul circuitului permanent al valorilor artistice și la evidențierea moștenirii lăsate de Școala de pictură de la Baia Mare. Vă așteptăm!

Az „Ökumenikus ima Szatmárnémetiért” rendezvény kiegészítéseként megnyílt a Szinopszis – A nagybányai festőskola művészei a Szatmár Megyei Múzeum gyűjteményében című kiállítás. Az esemény a Iparos Otthonban került megrendezésre. Ferenczy Károly, Mikola András, Tóth Gyula, Litteczky Endre, Jándi Dávid, Mándy Laura – csak néhány a kiállításon jelenlévő művészek közül, akik kiemelkedő alkotásaikkal hozzájárultak az esemény értékéhez. A Szatmár Megyei Múzeum kiállítása március végéig várja a festészetkedvelő közönséget!