” Moștenirea comunităților “- expoziție de patrimoniu și turism cultural- Ungaria 2021

În perioada 18-19 septembrie 2021, Muzeul Județean Satu Mare a participat la expoziția de patrimoniu si turism cultural, intitulată ” Moștenirea comunităților ” care s-a desfățurat la Muzeul etnografic în aer liber al Ungariei. Complexitatea și originalitatea ceremonialului  de nuntă din Țara Oașului a fost evidențiată prin prezentarea unor podoabe si obiecte de ritual care oglindesc rânduiala străveche a unor tradiții și obiceiuri unice pe teritoriul României.

1. szeptember 18-19-én a Szatmár Megyei Múzeum részt vett a Szentendrei Néprajzi Szabadtéri Múzeumban megrendezett “Közösségek öröksége” című kulturális kiállításon. Az avasi esküvői szertartás összetettségét és eredetiségét a bemutatott díszek és rituális tárgyak emelték ki, amelyek a régióra jellemző egyedi szokásokat tükrözik.