„Pensula și IA” – expoziție de picturi realizate de inteligența artificială/ Ecset és MI-mesterséges intelligencia által készített festmények kiállítása

În perioada 4 aprilie – 5 mai 2023, Casa Meșteșugarilor din Satu Mare va găzdui o expoziție organizată de Biroul de Turism Cultural din cadrul  Muzeului Județean Satu Mare. Ineditul manifestării constă în  faptul că e vorba de lucrări strict inclasabile. Ele au fost realizate de un program de inteligență artificială, dezvoltat de compania Tengr.ai din Târgu Mureș. Pastișând stilul unor pictori faimoși, de la Arcimboldo la Kandinski, programul a fabricat imagini pe cinci teme: Ardealul, jucăriile pentru copii, nașterea, războiul și viitorul. Văzând detaliile, cu adevărat remarcabile, ale acestor imagini se pune întrebarea: pot fi ele considerate artă? Ce înseamnă din punctul de vedere al artei, faptul că asemenea imagini pot fi generate de către orice utilizator? Ce consecințe are acest lucru asupra unor industrii în care creativitatea omenească joacă un rol decisiv? În cadrul vernisajului, aceste întrebări și unele similare, vor fi discutate cu Péter W. Szabó, unul dintre fondatorii firmei Tengr.ai, explorând o problematică actuală: „Cum va reforma inteligența artificială industria creativă și arta?”. Publicul este binevenit să-și aducă propriile perplexități ori reflecții în dezbatere, în speranța că, în felul acesta, ne vom lămuri (sau nu) împreună în legătură cu acest fenomen tot mai masiv al lumii contemporane. Vernisajul va avea loc în data de 4 aprilie, ora 17. Expoziția poate fi vizitată conform programului: L-V: 9-16.00, S: 10.00-14.00. Pentru grupurile de elevi se oferă ghidaj, pe bază de programare la numărul de telefon : 0741933608.

Április 4. és május 5. között a szatmári Iparosotthonban a Szatmár Megyei Múzeum Kulturális Turisztikai Irodája által szervezett kiállítás tekinthető meg. A rendezvény újszerűségét az adja, hogy szigorúan besorolhatatlan alkotásokról van szó. Ugyanis ezek a marosvásárhelyi Tengr.ai cég által kifejlesztett mesterséges intelligencia programmal készültek. Neves festők stílusát utánozva, Arcimboldótól Kandinszkijig, a képek öt témában sorakoznak fel: Erdély, gyerekjátékok, születés, háború és jövő. E képek igazán figyelemreméltó részleteit látva felmerül a kérdés: tekinthetők-e művészetnek? Mit jelent a művészet szempontjából, hogy az ilyen képek gyártása? Milyen következményekkel jár ez azokra az iparágakra, ahol az emberi kreativitás döntő szerepet játszik? A megnyitó során ezekről és ehhez hasonló kérdésekről beszélgetünk Szabó W. Péterrel, a Tengr.ai cég egyik alapítójával, egy aktuális témát járva körül: „Hogyan fogja megreformálni a mesterséges intelligencia a kreatív iparágat és a művészetet?”. Meghívjuk a közönséget, hogy bátran hozzák bele a vitába saját tanácstalanságait vagy elmélkedéseit a témával kapcsolatban, abban a reményben, hogy így közösen tisztázzuk (vagy nem) a kortárs világ eme egyre tömegesebbé váló jelenségét. A megnyitó április 4-én 17 órakor lesz. A kiállítás órarend szerint látogatható: H-P: 9:00-16:00, P: 10:00-14:00. Iskolás osztályok számára tárlatvezetést biztosítunk előre egyeztetett időpontban: 0741933608.